fbpx

A rejtett kancsalság szűrése mesterséges intelligenciával támogatott telemedicinális eljárással

Lépjünk kapcsolatba!

PÁLYÁZAT

Szechenyi2020
Szechenyi2020

A rejtett kancsalság szűrése mesterséges intelligenciával támogatott telemedicinális eljárással

Projektazonosító: 2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ-2024-00028

Konzorciumi tagok: ALOHA Informatikai Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. és HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont.

Projekt címe: „A rejtett kancsalság szűrése mesterséges intelligenciával támogatott telemedicinális eljárással”

Szerződött támogatási összeg: 799 977 315 Ft

Támogatási intenzitás: 62,31%

A projekt megvalósításának kezdete: 2024.09.01.

A projekt fizikai befejezésének határideje: 2027.08.31.

 


                                                                                             

Projekt leírása:

A rejtett kancsalság olyan állapot, amelyben a két szem nézővonala pihenő pozícióban nem párhuzamos. A látható kancsalsággal szemben ritkán észrevehető, mert a szemeket összetartó binokuláris fúziós mechanizmus kompenzálja a szemizmok révén. Nemzetközi viszonylatban közelre nézéskor az iskoláskorú gyerekek jelentős részénél (50-60%) kimutatható a kifelé térő változat. Klinikai jelentősége, hogy a szemizmok erőltetése megterheli a szervezetet, előidézhet fejfájást, áldiszlexiás panaszokat. Stressz, betegség hatására a fúziós mechanizmus dekompenzációja miatt kezdetben átmeneti kettőslátás, végül manifeszt kancsalság is kialakulhat. Kimutatásához Magyarországon a szakorvos a nemzetközileg is gold standardnak számító takarásos teszteket használ. Ezen tesztek előnye, hogy kis költséggel, szinte eszköz nélkül kivitelezhetőek, széleskörű alkalmazásuk azonban nem lehetséges, mivel nagyfokú gyakorlat és szakértelem szükséges a megfelelő értékeléshez. Hátránya továbbá, hogy nem keletkezik objektív beteg adat, csak a szubjektív diagnózis. Így változása nehezen nyomon követhető, a diagnózist adó hozzáértése sem ellenőrizhető. Szakértelem hiányában a védőnői szűrés részét nem képezi a rejtett kancsalság vizsgálat, pedig fontos lenne korai felismerése: akár 25%-kal ronthatja a gyermekek iskolai teljesítményét, közérzetét, mivel ez is állhat szövegértési nehézség, és ADHD szerű tünetek hátterében. Szemészeti korrekció felírásával kezelhető, azonban rejtett mivolta okán a betegek pár százaléka jut el megfelelő szakorvoshoz, így a diagnózisig. Ezen túl a rejtett kancsalság jelenléte az optikákban kiadott szemüveg megszokását is nagyban ronthatja, így igény lenne ott is a felismerésére. Ezen hiányok és nehézségek miatt nagy szükség lenne egy szaktudást nem igénylő automatikus, de megbízható rejtett kancsalságot szűrő eszközre, amely kiváltaná a szakorvosi vizsgálatok nagy részét.

A világban folynak fejlesztések ilyen automatikus szűrő alkalmazás létrehozására, azonban ezek döntően a manifeszt kancsalság detekciójára alkalmasak. A két kivétel közül az egyik szubjektív teszteken alapulva indirekt méri a fóriát, míg a másik ugyan takarásos tesztek és beépített szemmozgáskövető révén képes a rejtett kancsalság detekciójára, azonban megbízható működése minden esetben egy előzetes elvégzett kalibráció pontosságán múlik, ami magasan képzett kezelőt feltételez. Az általunk megalkotni kívánt technológia egy kétszemes együttlátást komplexen jellemző, kancsalsági szűrést megvalósító alkalmazás, azaz egy arra alkalmas eszköz a páciens szeméről az automatizált tesztek alatt videofelvételt készít, melyen gépi tanulási algoritmusok segítségével képes azonosítani a rejtett- illetve látható kancsalságot. Előnye, hogy gyors, egyszerűen elvégezhető, reprodukálható, rögzített eredményt ad, amellyel az állapot időbeli lefutása is követhetővé válik, és legfőképp nem igényli magasan képzett szakember közvetlen közreműködését.

A projekt eredménye egy olyan eszköz lesz, mely a rejtett és manifeszt kancsalság korai felismerését támogató automatizált orvosilag validált szűrésére lesz alkalmas, melyhez hozzá tartoznak a közeli kétszemes együttlátást jellemző tesztek pontos és megbízható elvégzésére képes tesztapplikációk. Az eljárást egyrészt a megfelelő szaktudással nem rendelkező egészségügyi dolgozók (optikusok, védőnők) alkalmaznák, azonosítva ezzel a rejtett kancsalságot és megszüntetve annak járulékos egészségügyi terheit. Másrészt azt az erre alkalmas eszközzel rendelkező felhasználók letölthetik, és felmérhetik vele látórendszerük pillanatnyi állapotát. Továbbá a rendszeres automatikus mérésekkel jelentős egészségügyi terhet jelentő elváltozásokat lehetne időben detektálni (pl myasthenia gravis, időskori makula degeneráció). A létrejövő új tudáselemekre alapozva tehát elkészül egy MI- alapú szűrő eszköz a heterofória korai detekciójára.

KAPCSOLAT

Szerviz: 06 (1) 361 4260

Tanácsadás :
BI és Workflow: +36 70 408 2028

Email: sales@aloha.hu

Cím: 1117, Budapest Alíz utca 1. (Office Garden Irodaház, B. épület, 7. emelet)

 

Elfogadom az Aloha Informatika Kft adatvédelmi nyilatkozatát